Oprócz wykładów i szkoleń podczas kongresu odbędą się unikatowe warsztaty, a ich tematyka to m.in:

 • - Techniki General Ostheopatic Treatment
 • - Wydolność układu sercowo – oddechowego
 • - Współpraca trenera i fizjoterapeuty
 • - Poprawa wydolności oddechowej
 • - Motoryka biegania
 • - Suche igłowanie
 • - Kompleks barkowy w ujęciu całościowym
 • - Terapia dysbalansu kręgosłupa szyjnego

 

Udział w wybranym warsztacie kosztuje 70 złotych
(bilet upoważnia do wejścia na
Targi Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji + szkolenia)

Wydolność układu sercowo-oddechowego jako pochodna typowych zaburzeń żeber i mostka

Problemy wydolności układu sercowo-oddechowego u osób w podeszłym wieku są powszechne. Utrudnione wykonanie głębokiego oddechu, bóle w klatce piersiowej i duszności mogą wynikać również z mechanicznych zaburzeń okolicy klatki piersiowej, w szczególności mostka i żeber. Warsztat ma na celu omówienie podstawowych zaburzeń mechanicznych tego obszaru oraz pokazanie prostych i efektywnych, a zarazem bezpiecznych metod pracy w tej okolicy.

20 września (czwartek), godz. 15.00-16.30

Prowadząca:

mgr fizjoterapii Magdalena Kulczyńska - ukończyła studia magisterskie na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, obecnie studentka czwartego roku osteopatii w Akademii Osteopatii w Poznaniu. W pracy z pacjentami stara się łączyć tradycyjną fizjoterapię oraz osteopatię, aby osiągnąć jak najlepszy wynik terapeutyczny. Fizjoterapia jest dla niej bazą, na której buduję swoje doświadczenie, zaś osteopatia podstawowym narzędziem pracy, możliwie najbardziej komfortowym i skutecznym dla pacjenta. Podstawowe założenia osteopatii, mówiące o jedności ciała oraz jego zdolnościach do samouzdrawiania pozwalają skupić jej pracę na poszukiwaniach źródła problemu, nie tylko na niwelowaniu jego skutków.


Harmonijne i bezpieczne techniki "GOT" u osób z syndromem zmęczenia

General Ostheopatic Treatment to wyjątkowy, osteopatyczny sposób badania i leczenia pacjentów. Charakterystyczną cechą technik jest to, że wykonanie jednego ruchu – w sposób płynny, bezbolesny i przede wszystkim bezpieczny dla pacjenta, jest jednocześnie badaniem, diagnozą i leczeniem. Warto mieć świadomość, że wszelkie procesy chorobowe naszego ciała zaczynają się od powstawania zastojów. Są one wynikiem zwiększonego napięcia tkanek i przez to upośledzają cyrkulację płynów w całym ciele. W takim przypadku zwiększa się tendencja do powstawania mikrourazów, stanów zapalnych i nadwrażliwości tkanek, a z czasem zmian degeneracyjnych. Zaburzenia takie będą częstymi szczególnie u osób starszych z racji zmian wynikających z naturalnych procesów starzenia jak i licznych chorób, a przede wszystkim ze zmniejszonej aktywności fizycznej. Wykorzystując bezpieczne, a zarazem skuteczne techniki GOT, wpływając na odżywienie tkanek poprzez odtworzenie prawidłowego ukrwienia okolicy objętej dysfunkcją, możemy zapewnić ciału pełne wykorzystanie sił autoleczniczych. Tym sposobem przyśpieszamy powrót do zdrowia.

21 września (piątek), godz. 12.00-13.30

Prowadzący:

mgr fizjoterapii Maciej Mikus - absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na Wydziale Fizjoterapii. Obecnie student studiów doktoranckich na tej uczelni. Doświadczenie jako fizjoterapeuta zdobywał w placówkach medycznych we Wrocławiu oraz na licznych szkoleniach z dziedziny fizjoterapii i osteopatii. Posiada doświadczenie w pracy z pacjentami z dolegliwościami bólowymi stawów obwodowych i kręgosłupa. W pracy z pacjentami wykorzystuje techniki osteopatyczne (techniki GOT, wisceralne i manualne)..


"Biegaj z Jagodą"

PRACA NAD ODDECHEM METODĄ BUTEYKO W CELU POPRAWY WYDOLNOŚCI

Praca nad oddechem czyli jak być lepszym i bardziej wydolnym sportowcem... oddychając mniej!

Oraz prosty przepis na to jak zacząć budzić się rano pełnym energii i przestać chrapać.

Podczas tego warsztatu opowiedzą dlatego praca nad oddechem u sportowców jest tak samo ważnym elementem jak same ćwiczenia. Dlaczego sportowcy żyją krócej od prowadzących siedzący tryb życia biznesmenów i jak przy pomocy ćwiczeń oddechowych o wszystko zmienić? Pokażą jak przy pomocy prostych ćwiczeń, które można wykonać w trakcie pracy lub siedząc, sprawić, że zaczniemy budzić się bardziej wypoczęci, przestaniemy chrapać, a jeśli cierpisz na astmę to koniecznie musisz być na tym warsztacie!

20 września (czwartek), godz. 15.30-17.30

Prowadzący: Maciej Jagusiak & Mariusz Ubych

PRACA NAD TECHNIKĄ BIEGANIA - WSPÓŁPRACA TRENERA I FIZJOTERAPEUTY W CELU ZMINIMALIZOWANIA KONTUZJI

Zdrowe bieganie? Czy to w ogóle możliwe? Warsztat motoryki biegania

Podczas warsztatów prowadzący pokażą i opowiedzą o swoich wieloletnich doświadczeniach w prowadzeniu grup biegowych - zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych. Przekażą także wiedzę poświęconą prowadzeniu 3 miesięcznego cyklu treningowego.

Współpraca trenera biegania z fizjoterapeutą w aspekcie zdrowego treningu:

 • Historia medyczna pacjenta, źródłem informacji o aktualnych dolegliwościach.
 • Diagnostyka funkcjonalna jako „zielone światło” do odbywania się zajęć.
 • Wpływ pracy siedzącej na ryzyko i częstość wystąpienia kontuzji.
 • Stabilność/mobilność – wskazówki fizjoterapeuty pracy z własnym ciałem.
 • „Nie potrafię poradzić sobie ze swoją kontuzją”. Odpowiadamy dlaczego oraz czego można spodziewać się na wizycie u fizjoterapeuty.

Zdrowe bieganie? Czy to w ogóle możliwe? Czyli kilka słów nt. tego dlaczego biegania należy się uczyć tak samo jak każdej innej czynności.

Podczas tego warsztatu opowiedzą swoją historię, czyli biegacza non stop kontuzjowanego. Odbijającego się od fizjoterapeuty do ortopedy, któremu lekarze wróżyli prędzej inwalidztwo aniżeli koniec kontuzji. I jak to wszystko się zmieniło jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, gdy zaczeli pracę nad techniką biegania metodą POSE. Brak kontuzji od 6 lat. Pokażą w kilku prostych ćwiczeniach jak zacząć biegać wykorzystując grawitację jako siłę napędową oraz jak przy pomocy analizy wideo  techniki biegowej fizjoterapeuta może pomóc biegaczowi. Czyli szukanie przyczyn, a nie leczenie objawów!

21 września (piątek), godz. 15.30-17.00

Prowadzący: Maciej Jagusiak & Mariusz Ubych

22 września (sobota), godz. 13.30-15.00

Prowadzący: Maciej Jagusiak & Mariusz Ubych

 

Maciej Jagusiak - znany w środowisku biegowym i nie tylko jako Pan Jagoda, biegacz, najbardziej wpływowy bloger w województwie łódzkim. Jedyny w Polsce międzynarodowy, certyfikowany i praktykujący trener biegania metodą Pose. Mistrz Polski na 3000 metrów (Toruń 2017), trener oddychania metodą Buteyko. Autor bloga PanJagoda.pl oraz pomysłodawca projektu: Fizjo Biega - Projekt Trenuj Zdrowo. Twórca autorskiego projektu „Trenuj z Jagodą”, gdzie jako jedyny trener w Polsce w współpracy z fizjoterapeutą i innymi specjalistami uczy miłośników biegania jak biegać poprawnie technicznie i z dala od kontuzji.

 

 

pan-jagoda

 

Mariusz Ubych - absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (Wydział Fizjoterapii). Swój warsztat i doświadczenie zawodowe doskonali od 6 lat w placówkach medycznych na terenie Łodzi i okolic. Pasjonuje się medycyną manualną, rehabilitacją sportową, ortopedi i traumatologią. Fizjoterapeuta z zamiłowania, biegacz z wyboru. Połączenie obu pasji umożliwia mu łatwą i przyjemną pracę z osobami, które tak samo jak ja kochają sport. Uważa się, iż nikt tak dobrze nie zrozumie biegacza w obliczu kontuzji jak fizjoterapeuta-biegacz. Autor bloga http://fizjo-plus.net/. Ukończył liczne kursy tj: OMT Kaltenborn-Evjenth Konzept, Funkcjonalnej Terapii Manualnej, FDM – Dystorsje mięśniowo-powięziowe, Igłoterapii Suchej, Manipulacji Powięziowych, Mobility WOD Movement & Mobility Specialist i wiele innych. Pomysłodawca projektu: Fizjo Biega - Projekt Trenuj Zdrowo.


 

"Rozwijaj się z HealthConcept"

Suche igłowanie jako metoda wspomagająca leczenie najczęstszych urazów przeciążeniowych

Metoda ta doskonale uzupełnia warsztat fizjoterapeuty o potężne narzędzie terapeutyczne jakim jest umiejętność posługiwania się igłą do suchego igłowania. Podczas szkolenia oprócz podstawowych informacji o suchym igłowaniu  uczestnicy otrzymają dużą dawkę praktycznych umiejętności pracy z tkanką miękką w kontekście terapii rwy kulszowej, bólów głowy jak i również zespołów bólowych występujących często u osób uprawiających sport, a w szczególności bieganie.

20 września (czwartek), godz. 14.30-16.30

Łukasz Muszyński

Prowadzący:
mgr Łukasz Muszyński

Jest certyfikowanym terapeutą manualnym metody Kaltenborn-Evjenth oraz metody McKenzie – Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia. W 2014 rozpoczął kształcenie OMT zgodnej ze standardami International Federation of Orthopaedic Manipulative Physical Therapists (IFOMPT). Organizacja ta podlega pod Światową Federację Fizjoterapii (WCPT) i nadzoruje program kształcenia w tym zakresie od USA, przez Europę po Australię. Jest to kilkuletni program międzynarodowej specjalizacji w Ortopedycznej Terapii Manualnej obejmujących 1000 godzin szkoleniowych z zakresu treningu rehabilitacyjnego, manipulacji stawowych, neuromobilizacji, anatomii, osteopatii trzewnej, fizjologii, radiologii i kursów klinicznych prowadzonych przez specjalistów danej dziedziny z całego Świata. Dotychczas szkolenie to w Polsce ukończyło około 20 terapeutów. Ponadto ukończył kursy Medical Acupunture/Dry Needling w Londynie oraz Thirst 4 Running również w Londynie oraz wiele innych kursów. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w Ortopedyczno - Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im W. Degii w Poznaniu (2008-2011), Centrum Ortopedycznej Terapii Manualnej im Prof. F Kaltenborna w Ciechocinku (2011 -obecnie) Swoją pasją dzieli się z kursantami pracując jako instruktor Flossingu w całej Polsce oraz asystent na kursach Terapii Manualnej Kaltenborna-Evjentha w Toruniu. Instruktor w HealthConcept.


Kompleks barkowy w ujęciu całościowym - pokaz na pacjentach

Warsztat został poświęcony kompleksowej diagnostyce i terapii obręczy kończyny górnej. Obszar potocznie zwany barkiem to niezwykle skomplikowana część narządu ruchu, która nie musi być trudna w rehabilitacji i której przede wszystkim nie należy się obawiać. Znając pewne mechanizmy dysbalansu kompleksu barkowego oraz biorąc pod uwagę komponentę mięśniowo-powięziową, naczyniową i nerwową możemy dość sprawnie i skutecznie leczyć barki naszych pacjentów. Warsztat będzie miał charakter pokazu terapii realnych pacjentów z problemem barku wraz z omówieniem. Podczas warsztatu zostanie przedstawiona funkcjonalna diagnostyka obręczy kończyny górnej. Natomiast do terapii wykorzystany zostanie szeroki wachlarz technik terapeutycznych zaczynając od technik masażu tkanek głębokich, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, technik nerwowo-mięśniowych, technik terapii punktów spustowych kończąc na pinopresurze w zależności od problemów pacjentów.

21 września (piątek), godz. 15.30-17.30

 

Patryk Sobotka

Prowadzący:
mgr Patryk Sobotka

Fizjoterapeuta z wykształcenia, masażysta z zamiłowania. Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, uczestnik licznych szkoleń z zakresu masażu, terapii manualnej, a także student Akademii Osteopatii. W gabinecie Projekt Masaż zajmuje się przede wszystkim pacjentami z problemami narządu ruchu łącząc podejście naukowe z metodami mniej konwencjonalnymi. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim Masaż Tkanek Głębokich, manipulacje stawowe, terapię wisceralną oraz pinopresurę. W wolnym czasie bacznie obserwuje nowe media, rozwój internetowego video, które stara się połączyć z tym co kocha najbardziej czyli fizjoterapię z masażem – stąd Projekt Masaż. Instruktor w HealthConcept.


Terapia dysbalansu kręgosłupa szyjnego

Program warsztatu zawiera skuteczne metody diagnozowania i terapii globalnych i lokalnych zaburzeń kręgosłupa w oparciu o model "dysbalansu". W prawidłowo zbalansowanym kręgosłupie nie dochodzi do zablokowania stawów, uszkodzeń strukturalnych (np. dyskopatii) wywołujących dolegliwości bólowe. Nadmierne asymetryczne napięcie między lewą a prawą stroną ciała bądź przodem a tyłem powoduje nieprawidłowe napięcia na poziomie krążka międzykręgowego. Często doprowadza to do wybrzuszenia pierścienia, wybrzuszenia jądra miażdżystego, bądź do zablokowania stawu i innych patologii kręgosłupa. Uczestnik warsztatu zrozumie się jak wyrównywać napięcia na poziomie krążka międzykręgowego poprzez wyrównanie napięć na poziomie mięśni, powięzi, torebek stawowych oraz dostanie precyzyjne techniki poprawy ruchomości stawów kręgosłupa. Oprócz części diagnostycznej, która opierać się będzie na diagnostyce funkcjonalnej, analizie posturalnej oraz palpacji uczestnicy warsztatu zrozumieją na czym polegają techniki energii mięśniowej i jak wykorzystać je w praktyce.

22 września (sobota), godz. 10.00-12.00

 

Prowadzący:
mgr Kamil Marachowski

Jest fizjoterapeutą, absolwentem Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.
Prowadzi terapię kręgosłupa i stawów obwodowych wg nowatorskiej metody ortopedy dr Radosława Składowskiego, u którego ukończył cykl szkoleń medycyny manualnej z zakresu diagnozowania łańcuchów mięśniowych, nastawiania (manipulacji) kręgosłupa, klawiterapii oraz igłoterapii.
Nastawianie kręgosłupa (manipulacje) wykonuje na bezpiecznej, krótkiej dźwigni, metodą HVLA (High Velocity Low Amplitude). Metody tej uczył się na szkoleniu u wybitnego belgijskiego osteopaty Jory'ego Pauwels'a.
Ukończył również liczne kursy Terapii dysfunkcji sieci powięziowej oraz ortopedycznej terapii manualnej u wieloletnich instruktorów zrzeszonych w OMT oraz IAMM. Instruktor w HealthConcept.

Rejestracja trwa! Niższe opłaty do 1 września

Zarejestruj się