Kongres to wydarzenie towarzyszące 26. edycji Targów Medycyny Fizykalnej i Rehabilitacji. W ramach biletu targowego będzie można wziąć udział w otwartych szkoleniach. Ich tematyka to m.in.:

- Przezskórna elektroliza Epte
- Znaczenie ćwiczeń ekscentrycznych
- Problemy dna miednicy
- Kontuzje sportówców – nowoczesna fizykoterapia
- Terapia ręki spastycznej
- Metoda Vojty w pracy z pacjentami z zaburzeniami aparatu ruchu
- Interpretacja wyników segmentalnej analizy składu ciała InBody
- Przezskórne systemy transportu lekowego
- Badania posturometryczne

Kupując bilet na targi można wziąć udział we wszystkich szkoleniach.

Wystarczy, że po zakupie poinformujesz nas, na które zajęcia się wybierasz.


Przezskórna elektroliza Epte ®- podwaliny teoretyczne oraz wybrane przypadki kliniczne

Podczas warsztatów uczestnicy poznają zagadnienia związane z tendinopatią i sposoby jej leczenia przy użyciu przezskórnej elektrolizy EPTE®Leczenie za pomocą zabiegu elektrolizy przezskórnej polega na zastosowaniu modulowanego prądu elektrycznego bezpośrednio na uszkodzonej tkance miękkiej, za pomocą igły do akupunktury, wywołującego regenerację tkanki. Terapia przezskórną elektrolizą wywołuje swoistą reakcję gojenia się naszego ciała w leczonym obszarze. Za pomocą modulatora intensywności EPTE ® (μA / cm2) można wytwarzać kontrolowane zapalenie, niezbędne do wyleczenia tendinopatii. Mikroprądy o małej intensywności zwykle nie są odczuwalne przez pacjenta. W ciągu zaledwie 48 godzin pacjent odzyskuje zakres ruchu i każdy ból zostanie znacznie złagodzony. Przezskórna terapia elektrolityczna jest skuteczna w leczeniu tendinopatii u wszystkich typów chorych od sportowców na światowym poziomie do osób z typowymi urazami z przeciążenia.

Szkolenie firmy BARDOMED

20 września (czwartek), godz. 12.30-13.30


Znaczenie treningu ekscentrycznego w treningu i rehabilitacji

Szkolenie zostanie poprowadzone przez certyfikowanego szkoleniowca Epte Inertial System - Pawła Osaka - The Barbell Fizjo - fizjoterapia i trening. Podczas szkolenia zwrócimy uwagę na znaczenie fazy ekscentrycznej w treningu. Prowadzący na przykładzie swoich podopiecznych przedstawi wyniki swojej rocznej pracy z urządzeniem.

Szkolenie firmy BARDOMED

Prowadzący: Paweł Osak (The Barbell Fizjo)

20 września (czwartek), godz. 14.00-15.00


Mięśnie dna miednicy – społeczne tabu

- wykład nt. problemów dna miednicy (prezentacja)
- krótka sesja praktyczno-ćwiczeniowa
- pokaz urządzeń do terapii mięśni dna miednicy (Stois Pelvictrainer, Myo200 – elektroterapia)

Szkolenie firmy MEDEN-INMED

Prowadząca:  mgr fizjoterapii Sandra Orlik-Barrow ukończyła Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywała w placówkach polskich i brytyjskich. Odbyła liczne szkolenia w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej. Specjalista ds. szkoleń w Meden-Inmed.

21 września (piątek), godz. 10.00-11.30


Jak szybko i skutecznie pracować w przypadku kontuzji sportowca? Nowoczesna fizykoterapia

Nowoczesne sprzęty do fizykoterapii mogą być świetną alternatywą oraz uzupełnieniem terapii manualnej tak często praktykowanej w ostatnim czasie. Oprócz fizykoterapii, na rynek wprowadzane są również nowoczesne urządzenia do kinezyterapii i treningu funkcjonalnego, które mają zastosowanie zarówno w gabinecie rehabilitacyjnym, jak i siłowni czy klubie fitness. Ćwiczenia lub trening sportowca przeprowadzany na takim sprzęcie, zwiększa nam kilkukrotnie efektywność zastosowanej terapii. Ale czym tak dokładnie cechują się te urządzenia i co wyróżnia je na tle innych? Przyjdź i przekonaj się!

Szkolenie firmy BARDOMED

21 września (piątek), godz. 12.30-13.30


Metody przezskórnej terapii lekowej

Znany w medycynie problem w szczególności leczenia bólu wiąże się ze stosowaniem leków o działaniu przeciwbólowym  i przeciwzapalnym  oraz ich konsekwencje, czyli toksycznym działaniem na narządy miąższowe głównie: wątrobę, nerki etc. W programie szkolenia m.in.:
-  Tradycyjne środki doustne: pochodna kwasu acetylosalicylowego, pochodne opatowe, inne
- Transdermalny system terapeutyczny (TTS): istot, wady, zalety
- System transdermalny LABIOT
- Ocena zasięgu leku

Szkolenie firmy LABIOT

Prowadzący: dr n. med., dr n. techn. Andrzeja Dyszkiewicza - specjalista reumatologii, rehabilitacji, internista

21 września (piątek), godz. 14.00-15.00


Terapia ręki spastycznej – zacznijmy od początku. Robot Fourier M2.

Robot do rehabilitacji ręki Fourier Intelligence M2 to urządzenie zaprojektowane w celu indukowania neuroplastyczności mózgu. Stworzony dla poprawy funkcji kończyny górnej dla pacjentów po uszkodzeniach w obrębie centralnego układu nerwowego. Dzięki zintegrowanej technologii haptycznej, Fourier M2, może "wyczuć" dotyk pacjenta i zapewnić odpowiednie wsparcie dla samodzielnego ruchu aktywnego naszego podopiecznego lub zastosować adekwatny opór, poprawiając tym samym aktywność tułowia czy docelowo kończyny. Ponadto, obiektywna ocena ćwiczeń oraz przyjazne dla użytkownika raporty na temat postępów pacjentów zapewniają obiektywne odniesienie dla terapeuty.
Jako kolejna generacja robotów rehabilitacyjnych we współpracy z terapeutą, Fourier M2 umożliwia większą skuteczność oraz efektywność dotychczasowej terapii, jak również zarządzanie procesem rehabilitacji zgodnie z normami EBM.

Szkolenie firmy BARDOMED

21 września (piątek), godz. 14.00-15.00


Metoda Vojty w diagnostyce i terapii dorosłych pacjentów z zaburzeniami aparatu ruchu.

Warsztaty będą obejmowały prezentację oraz konsultacje dla pacjentów.

Podstawą terapeutycznej metody Vojty jest kinezjologia rozwojowa, która pozwala odróżnić zachowania prawidłowe od zaburzonych wzorców ruchu. Metoda ta polega na wyzwalaniu u pacjenta reakcji mięśniowych nazwanych kompleksami odruchowej lokomocji: odruchowego obrotu i odruchowego pełzania.

Stosuje się ją przede wszystkim w leczeniu niedowładów, a także w przypadkach uszkodzeń splotu ramiennego, przepuklinach oponowo-rdzeniowych oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest usprawnienie ruchowe, niezależnie od wieku pacjenta.

 

Szkolenie Fundacji "PROMYK SŁOŃCA"

Prowadzący:

Łukasz Argier - fizjoterapeuta, certyfikowany terapeuta metody Vojty u pacjentów dorosłych, pracuje w Opolu w WSZN im. św. Jadwigi i ośrodku Neuroreha, metodę Vojty stosuje w rehabilitacji OUN

Artur Laszczkowski -  fizjoterapeuta, certyfikowany terapeuta metody Vojty u pacjentów dorosłych, pracuje we Wrocławiu w Szpitalu im. T. Marciniaka na oddziale rehabilitacji, neurologii oraz anestezjologii i intensywnej terapii

21 września (piątek), godz. 14.30-16.30


Interpretacja wyników segmentalnej analizy składu ciała InBody i wykorzystanie programowania aktywności fizycznej fitness w rehabilitacji czynnościowej

Szczególny nacisk zostanie położony na praktyczną umiejętność wykonania prawidłowej analizy składu ciała, jej interpretacji i doboru odpowiednich form aktywności fizycznej fitness w zależności od występujących schorzeń. Wszyscy uczestnicy otrzymają możliwość wykonania analizy składu ciała na medycznym urządzeniu InBody oraz omówienia wyników wraz z interpretacją. Część wykładowa pozwoli na zapoznanie się z technologią bioimpedancji elektrycznej, możliwych zastosowań, procedury wykonywania badań oraz wykorzystania bioimpedancji w różnych dziedzinach medycyny. Ponadto zostaną przedstawione podstawowe formy ćwiczeń fitness wykorzystywanych w rehabilitacji czynnościowej. Uczestnicy otrzymają certyfikat InBody Poland z zakresu podstaw interpretacji analizy składu ciała.

Szkolenie firmy IN BODY

22 września (sobota), godz. 10.00-12.00

Prowadząca:

dr n. kf. Joanna Zapolska, asystentka Zakładu Dietetyki i Żywienia Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, absolwentka AWF w Gdańsku, wielokrotna Mistrzyni Polski w gimnastyce sportowej i fitness, Wicemistrzyni Świata w Fitness, w Polsce prekursorka Medical Fitness.

 


Posturometr w EBM

W programie spotkania:

 1. Potrzeba parametryzacji wymiaru cierpienia i dysfunkcji narządu ruchu u pacjentów w przebiegu chorób cywilizacyjnych.
 2. Co dają „pseudowypełniacze” przestrzeni pomiarowej.
 3. Evidence-based medicine –EBM –co to jest, rola, przyszłość
 4. Oczekiwany schemat terapi:
  a) konsultacja lekarska - posturometria
  b) zlecenie leczenia
  c) wykonanie leczenia
  d) posturometria z wykazaniem delt parametrycznych
  e) posturometria oparta na liczbach –podstawą konsultacji medycznej po leczeniu

Szkolenie firmy LABIOT

Prowadzący: dr n. med., dr n. techn. Andrzeja Dyszkiewicza - specjalista reumatologii, rehabilitacji, internista

22 września (sobota), godz. 12.30-13.30


Targi-Rehabilitacja-2017_121

Rehabilitacja robotyczna

Rehabilitacja robotyczna kierunkiem rozwiązującym uciążliwość pracy rehabilitanta w połączeniu z regulowanym dowolnie czasem wykonywania zabiegu (sterowanie zespołem siłowników).

Przykłady zastosowania takich rozwiązań m.in w rehabilitacji przykurczu nadgarstków po udarze niedokrwiennym  mózgu oraz leczeniu w stwardnieniu rozsianym.

Szkolenie firmy LABIOT

Prowadzący: dr n. med., dr n. techn. Andrzeja Dyszkiewicza - specjalista reumatologii, rehabilitacji, internista

22 września (sobota), godz. 14.00-15.30

Kup bilet na targi i weź udział w szkoleniach

Kup bilet